قبلی
بعدی

ویتامین هایی که برای استحکام زیبایی و رشد ناخنها ضروری است

اگر آرزوی داشتن ناخن‌های بلند و طبیعی را دارید اما شکنندگی ناخن‌ها مانع از رسیدن به این آرزو می‌شود نگران نباشید. لازم نیست حتما سراغ ناخن‌های مصنوعی و کاشت ناخن بروید، خود این کارها ممکن است سلامت و زیبایی ناخن شما را به خطر بیندازد.

گاهی مشکل در نداشتن رژیک غذایی سالم و کامل است که مانع از رسیدن ریزمغذی‌های مفید به بدن شما می‌شود. این ریزمغذی‌ها از جمله ویتامین‌ها و روغن‌های مفید نقش مهمی در سلامت و زیبایی ناخنها دارند و کمبود آن‌ها علت اصلی ضعف و شکنندگی در بافت ناخن به شمار می‌رود. بنابراین اگر ناخن‌های شکننده و نازک دارید این ویتامین‌ها و مکمل‌ها را برای سلامت و زیبایی ناخن در رژیم غذایی خود بگنجانید.

باید در نظر داشته باشید که مقاومت ناخن‌های شما تا حد زیادی ریشه در ژن‌های شما دارد و هر ناخنی بسته به ژن‌های تشکیل دهنده آن مقاومت مشخصی دارد اما گاهی سوء تغذیه می‌تواند این شرایط را بدتر کند و به شکننده‌تر شدن ناخن‌ها منجر شود. زمانی که از کمبود ریزمغذی‌های خاصی رنج می‌برید اولین نشانه‌های این کمبود را قبل از هرجای دیگری در ناخن‌های خود مشاهده می‌کنید مثلا نقاط سفیدی که گاهی روی ناخن ایجاد می‌شود نشانه کمبود روی است و یا کم شدن رشد ناخن نشانه فقر آهن است.

 اما اگر احساس می‌کنید ناخن‌های شما نسبت به قبل شکننده‌تر شده است دقت داشته باشید که شکنندگی ناخن می‌تواند ناشی از کمبود برخی ویتامین‌ها باشد و برای جبران آن می‌توانید ویتامین‌ها را به صورت مستقیم از مواد غذایی طبیعی که از آن ویتامین غنی هستند به دست آورید و یا اگر به هر دلیلی امکان مصرف آن مواد غذایی را ندارید از مکمل‌ها به شکل قرص و دارو طبق تجویز پزشک بهره ببرید. این ویتامین‌ها تنها برای سلامت و زیبایی ناخن شما نیستند و می‌توانند اثر مثبتی روی پوست و مو و ارگان‌های دیگر هم داشته باشند.

ویتامین ب:

 کمبود این ویتامین سبب نازک شدن و شکستگی ناخن‌ ها می شود و کمبود اسید فولیک نیز که از گروه ویتامین‌های ب است می ‌تواند سلامت ناخن‌ها را تهدید کند.

بیوتین: 

بیوتین نیز در واقع از خانواده ویتامین‌ های ب و یک ویتامین محلول در آب است یعنی نمی ‌توانید آن را در بدن ذخیره کنید. این ویتامین کراتین تولید می‌ کند که برای رشد ناخن ‌ها لازم است.

ویتامین آ: 

برای سلامت دندان ‌ها، قشر مخاطی و پوست ضروری است. کمبود این ویتامین که به علت ایجاد مشکلاتی در جذب پروتئین، رشد ناخن‌ ها را نیز کند می ‌کند، ممکن است سبب خشکی و شکنندگی ناخن‌ ها یا بروز ناخنک شود.کلسیم

زمانی که یک مکمل کلسیم را انتخاب می ‌کنید، حتما مکملی را که حاوی منیزیم و ماده معدنی بورون است استفاده کنید. اگر ناخن ‌های سست، شکننده و خشکی دارید، اضافه کردن مقدار بیشتری کلسیم می ‌تواند در رشد ناخن‌ ها موثر باشد. رژیم غذایی مناسب برای افزودن کلسیم، استفاده از محصولات لبنی است که دارای میزان بالای کلسیم هستند.

ویتامین ث:

 این ویتامین برای افزایش سلامت عمومی و استحکام بخشی به ناخن ‌های سست و بدشکل هم موثر است. کمبود ویتامین ث ممکن است باعث نازک شدن و شکنندگی ناخن‌ ها و منجر به ناخنک ‌شود.

روی (زینک): 

زینک به ترمیم بافت‌ ها، التیام زخم ‌ها و تولید هورمون ‌ها کمک می ‌کند. همچنین می‌توانید با مصرف لوبیا قرمز، مرغ، برنج و پنیر زینک بیشتری را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

ویتامین ای: 

این ویتامین نه تنها خواص آنتی ‌اکسیدانی بالایی دارد بلکه به دلیل کمک به بهبود گردش خون در تقویت و رشد ناخن ‌ها موثر است

نکات زیبایی که حتما باید بدانید

مجله آرایش .. نکات زیبایی و آرایش

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *