قبلی
بعدی

آندوسکوپی عبارت است از قرار دادن یک لوله بلند و نازک به طور مستقیم در بدن برای مشاهده جزئیات یک اندام داخلی مانند دستگاه گوارش و ….. پزشکان همچنین می توانند از آن در تصویربرداری، جراحی استفاده کنند.

آندوسکوپی کم تهاجمی است و در دهان یا مقعد استفاده می شود.در روش دیگر، آنها را می توان در برش های کوچک، به عنوان مثال، در زانو یا شکم قرار داد. جراحی که از طریق یک برش کوچک و با کمک ابزارهای خاص مانند آندوسکوپ انجام می شود.

از آنجایی که آندوسکوپی مدرن خطرات نسبتا کمی دارد، تصاویر دقیق ارائه می‌کند و سریع انجام می‌شود، در بسیاری از زمینه‌های پزشکی بسیار مفید است. 

بهترین آندوسکوپی در مهرشهر

انواع آندوسکوپی

آندوسکوپی برای بررسی بسیاری از سیستم های بدن انسان مفید است. این مناطق عبارتند از:

دستگاه گوارش: مری، معده و اثنی عشر (ازوفاگوگاسترودئودنوسکوپی)، روده کوچک (انتروسکوپی)، روده بزرگ/کولون (کولونوسکوپی، سیگموئیدوسکوپی)، مجرای صفراوی، رکتوم (رکتوسکوپی) و مقعد (آنوسکوپی)

دستگاه تنفسی: بینی (رینوسکوپی)، دستگاه تنفسی تحتانی (برونکوسکوپی)

گوش: اتوسکوپی

دستگاه ادراری: سیستوسکوپی

دستگاه تناسلی زنان (ژینوسکوپی): دهانه رحم (کولپوسکوپی)، رحم (هیستروسکوپی)، لوله های فالوپ (فالوپوسکوپی)

از طریق یک برش کوچک: حفره شکم یا لگن (لاپاراسکوپی)، داخل مفصل (آرتروسکوپی)، اندام های قفسه سینه (توراکوسکوپی و مدیاستینوسکوپی)

آماده شدن برای آندوسکوپی

آندوسکوپی نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد و معمولاً تنها حدود ۱ ساعت طول می کشد. پزشک دستورالعمل هایی را در مورد آماده سازی برای این روش به شما ارائه می دهد.

برای بسیاری از انواع آندوسکوپی، فرد باید حدود ۱۲ ساعت ناشتا باشد، اگرچه این میزان بسته به نوع آن متفاوت است.

برای روش های بررسی روده، ملین ها ممکن است شب قبل برای پاکسازی سیستم مصرف شوند.

پزشک قبل از آندوسکوپی معاینه را انجام می دهد. ذکر تمام داروهای فعلی که استفاده می کنید (از جمله مکمل ها) و هر روش قبلی مهم است.

روش آندوسکوپی

این روش تا حدی به دلیل آندوسکوپی بستگی دارد.

سه دلیل اصلی برای انجام آندوسکوپی وجود دارد:

بررسی: اگر فردی استفراغ، درد شکم، اختلالات تنفسی، زخم معده، مشکل در بلع یا خونریزی گوارشی داشته باشد، برای مثال، می توان از آندوسکوپ برای جستجوی علت استفاده کرد.

تایید تشخیص: آندوسکوپی می تواند بیوپسی را برای تایید تشخیص سرطان یا سایر بیماری ها انجام دهد.

درمان: آندوسکوپ می تواند یک بیماری را مستقیماً درمان کند. به عنوان مثال، آندوسکوپی می تواند برای سوزاندن (با استفاده از گرما) رگ خونریزی دهنده یا برداشتن پولیپ استفاده شود.

گاهی اوقات، آندوسکوپی با روش دیگری مانند اسکن اولتراسوند ترکیب می شود. می توان از آن برای قرار دادن کاوشگر اولتراسوند نزدیک اندام هایی که تصویربرداری آنها دشوار است، مانند پانکراس استفاده کرد.

آندوسکوپ های مدرن گاهی اوقات دارای نورهای حساسی هستند که از تصویربرداری باند باریک استفاده می کنند. این نوع تصویربرداری از طول موج های آبی و سبز خاصی استفاده می کند که به پزشک اجازه می دهد شرایط پیش سرطانی را راحت تر تشخیص دهد.

آندوسکوپی معمولا در حالی انجام می شود که فرد هوشیار است، اگرچه گاهی اوقات فرد بی حس کننده موضعی (معمولاً یک اسپری بی حس کننده به پشت گلو) دریافت می کند. اغلب، فرد آرام بخش است.

برای روش‌های آندوسکوپی که شامل ورود از طریق دهان می‌شود، یک محافظ دهان از دندان‌ها و لب‌ها در حین وارد کردن لوله محافظت می‌کند.

خطرات و عوارض جانبی آندوسکوپی

آندوسکوپی یک روش نسبتاً ایمن است. با این حال، خطرات خاصی وجود دارد. خطرات به منطقه ای که مورد بررسی قرار می گیرد بستگی دارد.

خطرات آندوسکوپی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

برای مدت کوتاهی بعد از عمل احساس نفخ کنید

گرفتگی خفیف

بی حس شدن گلو برای چند ساعت به دلیل استفاده از بی حس کننده موضعی

عفونت ناحیه مورد بررسی، که معمولاً زمانی رخ می دهد که اقدامات اضافی همزمان انجام شود (عفونت ها معمولا جزئی هستند و با یک دوره آنتی بیوتیک قابل درمان هستند)

درد مداوم در ناحیه آندوسکوپی

سوراخ شدن یا پارگی پوشش داخلی معده یا مری، یک عارضه نادر اما جدی

خونریزی داخلی، معمولا جزئی و گاهی اوقات با کوتریزاسیون آندوسکوپی قابل درمان است

عوارض مربوط به شرایط قبلی

هر یک از علائم زیر باید به پزشک گزارش شود:

مدفوع تیره رنگ

تنگی نفس

درد شدید و مداوم شکم

درد قفسه سینه

استفراغ خون

بهبودی پس از آندوسکوپی

معمولاً فرد نباید بقیه روز را کار کند یا رانندگی کند، زیرا داروی آرام‌بخش برای جلوگیری از درد استفاده می‌شود. هر گونه عوارضی باید قبل از ترک محل یا پس از آن به پزشک گزارش شود.

ممکن است مقداری درد وجود داشته باشد. با این نوع آندوسکوپی، ممکن است نفخ و گلودرد وجود داشته باشد. با این حال، این موارد معمولا به سرعت برطرف می شوند.

آندوسکوپی مهرشهر

بهترین مرکز آندوسکوپی در مهرشهر

اصلی‌ترین ویژگی برای آندوسکوپی داشتن وسایل لازم و دستگاه‌های مناسب است که برای تشخیص مشکل بیمار امری ضروری است. همچنین دانش و تخصص پزشک بسیار حائز اهمیت است .

در صورتی که پزشک  اطلاعات کافی در این حوزه تخصصی داشته باشد، بدون شک راحت‌تر مشکل بیمار تشخیص داده می شود.اگر ساکن مهرشهر هستید، کلینیک آرنیک با مدیریت خانم دکتر لیلا امیری متخصص  داخلی دارای برد تخصصی دانشگاه علوم پزشکی تهران با دستگاه های مجهز خدمات تخصصی آندوسکوپی را به شما عزیزان ارائه می نمایند.

آدرس :  مهرشهر، بلوار ارم، نبش خ افشار، ساختمان رویال، طبقه ششم واحد ۳۰، کلینیک آرنیک 

 تماس: ۰۲۶۳۳۳۰۵۵۵۲  کلیک نمائید!!   ۰۲۶۳۳۳۰۵۵۵۳

همراه:  ۰۹۰۳۱۳۰۴۰۱۵

  پشتیبانی واتساپ  ۰۹۰۳۱۳۰۴۰۱۵   👉👉

نکات زیبایی که حتما باید بدانید

مجله آرایش .. نکات زیبایی و آرایش

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *