قبلی
بعدی

الکساندر مک کوئین ستاره دنیای مد + عکس

الکساندر مک کوئین طراح مد اهل لندن انگلستان است. وی قبل از راه اندازی نام تجاری خود، در لویی ویتون ژیوانشی یکی از زیرمجموعه های LVMH به عنوان طراح ارشد مشغول به کار بود. او پس از مدتی تصمیم به خلق عنوان تجاری «الکساندر مک کوئین» گرفت. الکساندر مک کوئین طراحی لباس نام های بزرگی همچون ریانا (Rihanna) و لیدی گاگا (Lady Gaga) را در کارنامه ی خود دارد. زندگی موفق او در نهایت به یک تراژدی ختم شد.

الکساندر مک کوئین در ۱۷ مارس سال ۱۹۶۹ در لویشام لندن متولد شد. او سمت طراح ارشد برند ژیوانشی (از زیر مجموعه های برند محبوب لویی ویتون) بعهده داشت و در سال ۲۰۰۴ توانست برند خود را ثبت کند.

او توانست چهار بار جایزه طراح سال را از شورای مد بریتانیا دریافت کند و عنوان فرمانده در امپراطوری بریتانیا را از آن خود نماید. الکساندر مک کوئین در سال ۲۰۱۰، مدت کوتاهی پس از مرگ مادرش خودکشی کرد.

لی الکساندر مک کوئین در ۱۷ مارس ۱۹۶۹ در خانواده ای از طبقه کارگر، در خانه های عمومی منطقه لویشام لندن بدنیا آمد. پدرش “رونالد” راننده تاکسی و مادرش “جویس” مدرس علوم اجتماعی بود. خانم و آقای مک کوئین با درآمد کم خود از الکساندر مک کوئین و ۵ خواهر و برادرش حمایت می کردند. مک کوئین بیشتر طول زندگیش توسط دوستانش “لی” خوانده می شد. او که از اولین سال های جوانی به همجنس گرایی تمایل داشت در طول دوران تحصیل توسط همکلاسی هایش مورد تمسخر و آزار و اذیت واقع می شد.

در سن ۱۶ سالگی ترک تحصیل کرد. او در Savile Row (خیابانی در منطقه میفیر لندن که به فروشگاه های لباس مردانه اختصاص دارد) شغلی پیدا کرد. او در ابتدا در خیاطی “Anderson and Shephard” مشغول به کار شد و سپس به “Gieves and Hawkes” فروشگاه لوکس لباس مردانه، منتقل شد.

الکساندر مک کوئین که شغل ساخت لباس را بعنوان شغل خود در نظر گرفته بود، برای پیشرفت در این حرفه از Savile Row نقل مکان کرد. مک کوئین کار خود را با طراحان صحنه و لباس تئاتر Angels and Bermans آغاز کرد.

سبک دراماتیک لباس هایی که تهیه کرد، بعد ها زمانیکه کار طراحی را به تنهایی انجام داد، تبدیل به امضای او شد.

پس از آن الکساندر مک نیل برای یک دوره کوتاه لندن را ترک کرده و به میلان رفت. او در میلان بعنوان دستیار طراح مد ایتالیایی بنام “رومئو گیگلی” مشغول به کار گردید. پس از بازگشت به لندن او در “کالج مرکزی سنت مارتین” در رشته هنر و طراحی نام نویسی کرد و توانست در سال ۱۹۹۲ مدرک کارشناسی ارشد در رشته طراحی مد را کسب کند.

مجموعه ای که او بعنوان پایان نامه اش ارائه داد با الهام از Jack the Ripper (جک قاتل، قاتل زنجیره ای انگلیسی) صورت گرفت و توسط “ایزابلا بلو” طراح معروف لندنی خریداری و تولید انبوه شد. ایزابلا پس از آن بعنوان یکی از بهترین دوست های مک کوئین مطرح شد و همیشه از کار او حمایت کرد.

الکساندر مک کوئین کمی پس از دریافت مدرک تجارت خود را بعنوان طراحی لباس زنانه آغاز کرد. او با طراحی شلوار فاق کوتاه موفقیت عظیمی حاصل نمود. تنها ۴ سال پس از فارغ التحصیلی اش او توانست به سمت طراح ارشد برند ژیوانشی که از زیرمجموعه های برند برتر لویی ویتون است دست یابد. هرچند این کار یک شغل معتبر و پر نام و آوازه بود ولی مک کوئین با اکراه این سمت را پذیرفت. او از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ در این پست فعالیت کرد.

با اینکه مک کوئین در مد خود با محدودیت ها در تضاد بود ولی همواره احساس می کرد بجای پیشرفت، در حال بازگشت به عقب است. او در جایی گفته بود : “این شغل (کار در ژیوانشی) خلاقیت مرا محدود ساخته است”. او به هیچ وجه از کار در ژیوانشی راضی نبود با اینحال ۳ سال از سال های حضورش در ژیوانشی یعنی سال های ۱۹۹۶، ۱۹۹۷ و ۲۰۰۱ توانست جایزه طراح سال بریتانیا را کسب کند.

در سال ۲۰۰۰ شرکت معتبر گوچی ۵۱ درصد از سهام شرکت خصوصی الکساندر مک کوئین را خریداری نمود و سرمایه لازم برای گسترش این کسب و کار را در اختیار مک کوئین قرار داد. در سال ۲۰۰۳ الکساندر مک کوئین توسط شورای طراحان مد آمریکا طراح سال بین المللی برشمرده شد و ملکه انگلیس نیز در این سال الکساندر مک کوئین را بعنوان فرمانده عالی امپراطوری بریتانیا معرفی کرد، همچنین مک کوئین در سال ۲۰۰۳ یک بار دیگر جایزه طراح سال انگلیس را از آن خود نمود.

الکساندر مک کوئین به عنوان فردی شناخته می شد که هیچ گاه از گذشته ی خود به عنوان قشر کارگر فرار نمی کرد. او همیشه به دنبال شکستن ساختارهای همیشگی بود. ساختارهایی که بال های خلاقیت وی را قیچی می کردند.

از سال ۲۰۰۷ به بعد شبح مرگ بر فراز خانه ی مد الکساندر مک کوئین چیره گشت. ابتدا ایزابلا بلو، همکار و یار غار مک کوئین دست به خودکشی زد. نمایش بهاره تابستانه ۲۰۰۸ شرکت به ایزابلا اختصاص داده شد. مک کوئین در این باره اذعان داشت که:

مرگ ایزابلا، باارزش ترین چیزی است که من از دنیای مد فراگرفتم.

تنها دو سال بعد در ۲ فوریه ۲۰۱۰ مادر مک کوئین دار فانی را وداع گفت. در ۱۱ فوریه ۲۰۱۰، یک روز قبل از مراسم خاک سپاری مادرش، جسد الکساندر مک کوئین در آپارتمان او در منطقه ی می‌فر پیدا شد. دلیل مرگ «خودکشی» اعلام شد.

نکات زیبایی که حتما باید بدانید

مجله آرایش .. نکات زیبایی و آرایش

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *