قبلی
بعدی

چرا عطرها ماندگاری ندارند

دوام رایحه عطر یکی از عوامل تعیین کننده در کیفیت عطر است که به عوامل متعددی مثل غلظت عطر، ترکیبات عطر، روش استفاده از عطر و نحوه نگهداری از آن بستگی دارد. هر یک از این عوامل به شکل خاصی در دوام رایحه عطر نقش دارند و شما قبل از انتخاب عطر جدید، باید اطلاعات کافی در مورد آن‌ها داشته باشید. 

مهم‌ترین فاکتور تعیین کننده دوام رایحه عطر، اصل بودن آن است. گران بودن عطر یکی از دلایلی است که سودجویان را به کپی کردن و ساخت عطرهای تقلبی ترغیب می‌کند اما این عطرها هرچقدر هم که ماهرانه و دقیق ساخته شده باشند به اندازه عطرهای اصل کیفیت نخواهند داشت و همین تفاوت‌ها باعث خواهد شد که دوام رایحه عطر کمتر شود و عطر تقلبی به اندازه عطر اورجینال، ماندگاری نداشته باشد.

عطرها ترکیباتی از روغن‌های معطر موسوم به عصاره هستند که این عصاره‌ها در مخلوطی از الکل و آب حل می‌ شوند. نوع عطر قبل از هر چیزی بر اساس میزان غلظت عصاره و اسانس در محلول آن مشخص می‌شود و هرچه این غلظت بالاتر باشد عطر بوی قوی‌تر و ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

Parfum یا Parfum Extract که غلیظ‌ترین نوع عطر است و ۱۵ تا ۴۰ درصد از ترکیب آن را روغن‌ها و عصاره‌های معطر تشکیل می‌دهند.
اودوپرفیوم EDP که ۱۰ تا ۲۰ درصد (معمولا ۱۵ درصد) از ترکیب آن را روغن‌ها و عصاره‌های معطر تشکیل داده‌اند.
اودوتویلت EDT که ۵ تا ۱۵ درصد (معمولا ۱۰ درصد) از ترکیب آن را عصاره‌های معطر تشکیل می‌دهند.
اودوکلون EDC که حدود ۲ تا ۴ درصد عصاره‌های معطر در ترکیب خود دارد.

هرچه غلظت و درصد مواد معطر در ترکیب یک عطر بالاتر باشد دوام رایحه عطر هم بیشتر خواهد بود و به همین دلیل است که اودوپرفیوم معمولا ۶ تا ۷ ساعت ماندگاری دارد در حالی که اودوتویلت بین ۲ تا ۴ ساعت ماندگاری دارد و ماندگاری اودوکلون معمولا به دو ساعت نمی‌رسد.

شما می‌توانید با روش‌ها و ترفندهایی که در استفاده از عطر، به کار می‌برید دوام رایحه عطر را افزایش دهید و مدت طولانی‌ترین بوی آن را روی پوست خود احساس کنید.

قبل از استفاده از عطر پوست خود را مرطوب کنید. هر چه پوست شما میزان روغن بیشتری روی خود داشته باشد رایحه عطر را به مدت طولانی‌تری حفظ خواهد کرد. برای تاثیر بیشتر، از شامپو بدن و لوسیونی استفاده کنید که رایحه یکسانی با عطر شما دارد.
پس از زدن عطر روی مچ دست، مچ دست‌ها را به هم نمالید. این کار باعث ایجاد گرمای زیاد روی پوست می‌شود و ترکیب عطر را خیلی سریع‌تر از بین می‌برد.

رایحه عطر روی پوست افراد مختلف بوی متفاوتی دارد و وقتی یک عطر روی تن دوست شما خوشبو به نظر می‌رسد ممکن است همان اثر را روی پوست شما نداشته باشد. علت این مساله در ترکیب شیمیایی متفاوتی است که پوست بدن هر کسی دارد. بدن هر فرد رایحه متفاوتی دارد و این رایحه ممکن است با بوی عطر خاصی هماهنگی داشته باشد و باعث شود که عطر خاصی به تن شما خوشبو باشد و عطر دیگری که با بوی بدن شما هماهنگ نیست ترکیب ناخوشایندی به وجود آورد. همین قانون در مورد دوام رایحه عطر هم صادق است و نوع پوست در میزان ماندگاری عطر نقش دارد.

نکات زیبایی که حتما باید بدانید

مجله آرایش .. نکات زیبایی و آرایش

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *