قبلی
بعدی

نحوه ترمیم و درمان جای سوختگی با جراحی پلاستیک

سوختگی در ناحیه صورت از بدترین انواع سوختگی هاست که علاوه بر آثار دایمی‌ که بر پوست به جا می‌‌گذارد و جدا از فشارهای روحی و روانی که به فرد وارد می‌‌‌شود، ممکن است حرکت لب‌ها، پلک‌ها و نواحی دیگر صورت را دچار مشکل کند. سوختگی دست نیز ممکن است محدودیت حرکتی را برای فرد ایجاد کند. 

سوختگی ناشی از حوادث خانگی در خانم‌ها، سوختگی ناشی از حوادث کار در آقایان و سوختگی ناشی از آب جوش و هنگام بازی با مواد آتش‌زا در کودکان شایع‌تر است. سوختگی‌ها بر اساس عامل ایجاد کننده آن مثلا شیمیایی، الکتریکی، حرارتی، نورانی و تشعشعی طبقه‌بندی می‌‌شوند.

در سوختگی با آتش و مواد شیمیایی مثل اسید، باید فوراً محل سوخته را زیر شیر آب گرفت. در سوختگی با مایعات جوش، باید درجه حرارت بدن را کاهش داد و محل سوختگی را با آب سرد خنک کرد.

برای تسکین درد و کاهش آسیب در سوختگی‌ها، باید فورا قسمت سوخته شده‌ی بدن را در آب سرد قرار داد و از وازلین، پماد و روغن استفاده کرد و با گاز استریل محل سوختگی را پوشاند. در سوختگی‌های شدید، پس از این انجام این کارها باید به مراکز درمانی مراجعه کرد.

جراحان پوست، سوختگی‌ها را بسته به عمق و میزان آسیبی که به بافت وارد آمده است، به سه گروه سطحی، نیمه ضخامت و تمام ضخامت تقسیم می‌کنند.

به طور کلی دو روش جراحی اصلی برای درمان سوختگی وجود دارد که شامل جراحی بحرانی و جراحی ترمیمی می‌باشد. جراحی بحرانی یا حاد، بلافاصله بعد از وقوع سوختگی انجام می‌شود. این جراحی به وسیله یک تیم متشکل از جراحان عمومی که در زمینه درمان سوختگی‌های حاد تخصص دارند، انجام می‌گیرد. عمل جراحی برای سوختگی‌های پیچیده و شدید اغلب باید با مشورت جراحان پلاستیک انجام شود. در چنین مواردی، جراحان پلاستیک هم به صورت سرپایی و هم به صورت بالینی می‌توانند به درمان سوختگی  بیمار کمک کنند.

Image result for ‫ترمیم و درمان جای سوختگی با جراحی پلاستیک‬‎

بعد از آنکه درمان بحرانی اولیه انجام شد و جای جراحت‌ها و زخم‌های آن بهبود پیدا کرد، ممکن است به جراحی ترمیمی سوختگی نیاز باشد. این نوع از جراحی معمولاً به وسیله جراح پلاستیک انجام می‌شود. اهدافی که از جراحی ترمیمی سوختگی مد نظر است، شامل بهبود عملکرد و زیبایی ظاهری بافت‌های آسیب‌دیده از سوختگی می‌شود. برای این منظور لازم است که اصلاحات یا تغییراتی به وسیله ابزارهای تخصصی جراحی در بافت‌های آسیب‌دیده انجام شود. معمولاً ارتباط بین بیماری که دچار سوختگی شده است و جراح ترمیمی که درمان او را بر عهده دارد، تا چندین سال ادامه پیدا می‌کند. رفع جای سوختگی در بافت‌های بدن اغلب تا چند ماه طول می‌کشد و ممکن است جای زخم‌ها یا سوختگی‌های جدیدی هم بر روی پوست ناحیه آسیب‌دیده به وجود بیاید. به خصوص در بیماران جوان که رشد اندام‌های آنها هنوز کامل نشده است، احتمال بروز جای سوختگی‌های جدید در پوست خیلی بیشتر است.

سوختگی‌های سطحی، مانند آفتاب سوختگی‌ها، پوست را به رنگ قرمز درمی‌آورند. در این موارد، آسیب تنها منحصر به اپیدرم(لایه نازک بالایی پوست) است و به همین دلیل بدن توانایی ترمیم خویش را دارد. به این ترتیب که سلول‌های سالم درم (لایه ضخیم میانی پوست) مجددا تولید می‌شوند و برایترمیم پوست آسیب دیده، به اپیدرم مهاجرت می‌کنند.

در سوختگی‌های تمام ضخامت، اپیدرم و درم هر دو آسیب می بینند و حتی ممکن است به گوشت و استخوان‌های زیر و اطراف محل سوختگی نیز آسیب وارد آید و بدن قادر به ترمیم خویش، به نحو مناسب نباشد، زیرا هیچ سلول سالمی ‌برای بازسازی پوست باقی نمی ماند.

این دسته از سوختگی‌ها، برای جایگزین کردن پوست سالم به جای پوست آسیب دیده، نیاز به عمل جراحی یا همان پیوند پوست دارند. اگر این زخم‌ها درمان نشوند، بدن تلاش می‌کند با تشکیل بافتی موسوم به اسکار، روی آنها را بپوشاند، اما به مرور زمان، بافت جدید جمع شده، موجب زشت و بدقیافه شدن پوست یا محدودیت حرکات مفاصل اطراف محل سوختگی می‌شود.

برای پیوند پوست در زخم‌ها و سوختگی‌ها و به عنوان درمان همیشگی، جراحان از پوست سالم قسمت های دیگر بدن فرد (اتوگرافت) استفاده می‌کنند، اما اگر آسیب بافتی آنقدر زیاد باشد که پوست سالم به قدر کافی برای پیوند وجود نداشته باشد، ممکن است جراحان از پانسمان‌های زخم سلولی استفاده کنند. این پوشش‌های موقتی تا زمانی که امکان اتوگرافت فراهم شود، به جلوگیری از عفونت و از دست رفتن مایعات بدن کمک می‌کنند.

راه دیگر، استفاده از پوست یک فرد دیگر (آلوگرافت) یا حیوان دیگر (زئوگرافت)، به عنوان پوششی موقتی برای محافظت از زخم است.

معمولا جراحی پلاستیک پوست برای ترمیم سوختگی‌ها و ضایعات، جراحی آسانی نیست و اغلب پس از چند جراحی، نتایج دلخواه به دست می آیند.

Image result for ‫ترمیم و درمان جای سوختگی با جراحی پلاستیک‬‎

نکات زیبایی که حتما باید بدانید

مجله آرایش .. نکات زیبایی و آرایش

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *