قبلی
بعدی

معیار خوشبویی در کشورها و فرهنگهای مختلف چگونه است

تمدن‌ها و فرهنگ‌های بشری برپایه عوامل گوناگونی مانند شرایط اقلیمی و باورها و سلیقه‌ها با بعضی از رایحه‌های ویژه مرتبط شده‌اند

داشتن بدن و لباس‌های خوشبو و معطر از معیارهای پاکیزگی و بهداشت شخصی و از عوامل موثر در داشتن اعتماد به نفس و حضور موفق در جامعه است

با وجود همه تفاوت‌ها شباهت‌ها و مشترکاتی هم در سلیقه مردم جهان در مورد عطرها وجود دارد به طور مثال چیزی که به عنوان عطر تروتازه و مدرن شناخته می‌شود در همه کشورها محبوبیت خود را حفظ کرده است و و جه مشترک همه فرهنگ‌ها محسوب می‌شود.

مثلا عطر چوب صندل با وجود این که روی هر کسی بوی متفاوتی دارد جزو پرفروش‌ترین‌ها در همه کشورها است. اما در مورد همه عطرها این مساله صدق نمی‌کند و مفهوم خوشبویی و تعریفی که مردم هر کشور و فرهنگ از آن دارند کاملا متفاوت است.

طبق این تحقیق مشتریان عطر در این کشورها بیشتر به عطرهایی گرایش دارند که بوی ملایم و خاص و کمیاب دارند و بیشتر عطرهای حاوی رایحه مرکبات در این فرهنگ‌ها خوشبو شمرده می‌شوند. در واقع در فرهنگ ژاپنی استفاده از عطرهای تند رفتاری توهین آمیز شمرده می‌شود و عطرهای ملایم که رایحه چندان مشخصی ندارند بیشترین مشتری را دارند. چند نمونه از عطرهای مورد علاقه مردم کشورهای ژاپن و کره جنوبی عبارتند از عطر Almost Transparent Blue از برند  A Lab on Fire و عطر L`Original از برند آندره پوتمن. همچنین عطر ژاپنی  Fig Tea هم که عطر بسیار ملایمی است همیشه جزو پرفروشترین‌ها در ژاپن بوده است.

کشور فرانسه را به عنوان مهد عطرسازی در جهان می‌شناسیم که هرچند شکل دهنده این صنعت بوده‌اند اما به نظر می‌رسد سلیقه آن‌ها در کنار سایر کشورهای اروپایی و استرالیا در دهه‌های اخیر آن‌ها به سلیقه آمریکایی نزدیک‌تر شده باشد.

بازار عطر کشورهای اروپایی بیشتر به عطرهای مدرن با بوهای ساده و امروزی علاقمند است و مردم این کشورها بیشتر ترجیح می‌دهند از عطرهایی استفاده کنند که بوی تمیز و تروتازه و سبکی داشته باشند اما در کنار این سادگی آن‌ها تاریخ بلندبالای خود را نیز فراموش نکرده‌اند و دوست دارند عطری استفاده کنند که عنصر جذابیت را هم که عنصر سنتی عطر فرانسه است در خود داشته باشند.

 رویکردها و روح اجتماعی حاکم بر سرزمین‌های اروپایی و به ویژه فرانسه بود که نیاز به کاربرد عطرهای خوشبو روز به روز بیشتر احساس می‌شد و صنعت‌گران و هنرمندان را به اکتشافات و خلاقیت‌های پیاپی در این حوزه هدایت کرد. اگر قرار بود فرانسه و پاریس به مرکز اشرافیت، تجمل و زینت‌آلات تبدیل شود، عطرهای خوشبو نیز باید در هر گوشه و کناری به مشام رسیده تا فضای این مرکز هنری را پر کرده و باعث رشد و توسعه صنعت عطرسازی در این سرزمین شود. 

سلیقه مردم خاورمیانه به خصوص کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از جمله امارات متحده عربی و عربستان سعودی دقیقا در نقطه مقابل سلیقه مردم ژاپن و کره قرار دارد. آن‌ها به عطرهایی علاقه دارند که ماندگاری بیشتری داشته باشد و بوی آن به خوبی حس شود. چوب عود برای چند دهه تنها عطر مورد استفاده در میان مهاجران عرب در غرب بود که بوی تند و مرطوبی دارد و قرن‌ها توسط اعراب استفاده می‌شده و ریشه در سنت‌ها و سلیقه خاص مردم این منطقه دارد.

بنابراین مردم خاورمیانه عطرهایی را ترجیح می‌دهند که چنین کیفیتی داشته باشد یعنی بوی تند و کیفیت و ماندگاری بالا. البته این سلیقه در سال‌ها اخیر تا حدودی متعادل شده است و تمایل به عطرهای ملایم و سبک را نیز می‌توان در میان آن‌ها مشاهده کرد.

یکی از این عطرهای پرطرفدار مخلوطی از قهوه سیاه و گل سرخ است. رایحه دیگر مخلوطی از نیلوفرآبی و میوه‌هایی است که در شرق آسیا روییده و سوختن چنین شمعی حال و هوای کشورهایی مانند کره و ژاپن را ایجاد می‌کند. رایحه لیمو از نمونه‌های رایج دیگری است که احساسی شاد و سرزنده ایجاد می‌کند. عطر گیاهان مدیترانه‌ای همراه با لیمو و ریحان تجربه‌ای از سواحل آبی و زیبای مدیترانه و کشورهایی همچون یونان و ایتالیا را به ذهن منتقل می‌کنند. 

مردم آمریکا سلایق متنوعی در مورد عطرها دارند اما عاشقان واقعی عطر در این کشور بیشتر به عطرهای کلاسیک و ساده و سطح بالا علاقمند هستند و به طور مثال نمونه‌های به روز شده عطرهای قدیمی مثل شماره ۵ شانل همیشه جزو پرفروش‌ترین‌ها در ایالات متحده بوده است.

بوهای مدرن و طبیعی بوهایی هستند که از نظر آمریکایی‌ها خوشبو و جذاب شمرده می‌شوند. بوی میوه، گل و چوب رایحه مورد علاقه آن‌ها است و در کنار آن عطرهای تند و دودی و گران قیمت طراحی شده توسط برندها و طراحان معروف مثل کوم دگارسونز و تام فورد هم باب طبع افراد خوش سلیقه آمریکا است.

سرزمین مصر در جهان باستان از نظر تولید و استفاده از عطر شهرت بالایی داشت. در دلتای رود نیل و در شهر مندس عطرهای گران‌قیمتی تولید می‌شد که به سرزمین‌های امپراتوری روم صادر می‌شد. این عطرهای خوشبو که دوام بالایی داشتند از گیاهان و روغن‌های مختلف تولید می‌شدند.

مردم مصر باستان توجه ویژه‌ای به استفاده از عطر داشته و آن را با باورهای آئینی و خدایان‌شان پیوند زده بودند. آنها باور داشتند که استفاده از عطر برای حفظ سلامتی جسم و روح مؤثر است. 

نکات زیبایی که حتما باید بدانید

مجله آرایش .. نکات زیبایی و آرایش

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *