قبلی
بعدی

زاه های درمان یبوست کودکان در منزل

یبوست یکی از مشکلات شایع در کودکان است که البته در موارد نادری ممکن است علامت هشداردهنده ای از یک بیماری جدی باشد. در واقع یبوست در کودکان زمانی رخ می دهد که کمتر از سه مرتبه اجابت مزاج در هفته داشته باشند.

زمانی که حجم مدفوع زیاد و سفت می شود ممکن است سبب شکاف خفیف مقعدی و سوزش نیز شود. گرچه این خون ریزی جزئی خطرناک نیست اما برای کودک ناراحت کننده و دردناک است. در نتیجه سیکل معیوبی ایجاد می شود که مشکلات دفع و درد پس از آن را تشدید می کند. گرچه والدین باید به این مسئله حتما توجه داشته باشند و اقدامات لازم برای رفع این مشکل را رعایت کنند اما نباید بیش از حد راجع به این موضوع به کودک تذکر دهند زیرا منشأ استرس خواهد بود و هیچ تاثیری در بهبود ندارد.

مصرف بیشتر آب و فیبرهای غذایی

در بیشتر موارد افزایش مصرف فیبرهای غذایی با گنجاندن میوه ها و سبزیجات و انتخاب نان و غلات سبوس دار برای بهبود وضعیت یبوست کافی است. همچنین توصیه می شود کودک به مقدار کافی آب بنوشد.

البته درباره شیرخواران باید دقت کرد که گاه نبود تناسب بین میزان آب و شیر خشک نیز باعث غلیظ شدن شیر و در بعضی از کودکان زمینه ساز یبوست می شود.

ماساژ با روغن زیتون و درمان یبوست

روغن زیتون برای یبوست در نوزادان بسیار موثر است. اغلب بچه‌ها به‌راحتی قادر به دفع مدفوع نیستند و درنتیجه مدفوع در روده جمع و موجب گشاد شدن روده‌ها و دل درد می‌شود. طی این درد، کودک مدفوع خود را نگه می‌دارد تا احساس درد نکند.

ماساژ منظم شکم کودک با روغن‌زیتون سبب تسکین درد او می شود و در‌نتیجه، قادر به دفع مدفوع خواهد بود.  در یبوست شدید،خوردن یک قاشق چای‌خوری روغن ‌زیتون به‌همراه یک قاشق چای‌خوری آب لیمو در اوایل صبح با معده خالی کمک می‌کند مدفوع کودک‌تان نرم‌ شود.

 ماساژ شکم کودک

ماساژ ملایم شکم در یبوست های خفیف نیز راهکار خوبی برای بهبود مشکل است. در این حالت دست ها را به هم بمالید تا کمی گرم شود، به کرم مرطوب کننده آغشته کنید و با حرکات چرخشی در جهت عقربه های ساعت شکم کودک را ماساژ دهید. این ماساژ به آرامی روند دفع را تحریک می کند. همچنین راهکار خوبی برای رفع یبوست ناشی از اضطراب موقتی خواهد بود.

درمان یبوست با موز

سرشار از فیبر و پکتین است که به تحرک روده ها  کمک می‌کند. برخلاف تصوری که وجود دارد و فکر می‌کنید موز باعث یبوست می‌شود متخصصان معتقدند خوردن دو موز در روز کمک می‌کند راحت‌تر عمل دفع را انجام دهید.

رفع یبوست با آلو

آلو بهترین درمان برای یبوست است؛ این میوه به‌دلیل شیرینی طبیعی و بافت جالبی که دارد به یکی از خوراکی‌های محبوب کودکان بدل شده است.آلو سرشار از فیبر و سوربیتول است که به نرم شدن مدفوع کمک می‌کند.

سیب برای یبوست

خوردن یک سیب در روز شما را از ابتلا به یبوست در امان نگه می‌دارد. یک سیب شیرین و آبدار کمک می‌کند کودک شما از شر علایم و نشانه‌های یبوست خلاص شود.

پرتقال برای یبوست

پرتقال نیز از فیبر زیادی برخوردار است که می‌تواند به‌عنوان یک ملین طبیعی شما را از شر یبوست برهاند.

اصلاح رژیم غذایی

مقدار مایعاتی را که به کودک‌تان می‌دهید، افزایش دهید. اگر کودک‌تان غلات صبحانه آماده می‌خورد، می‌توانید مقداری آب آلو به ان اضافه کنید. اگر کودک‌تان بزرگتر است، مطمئین شوید که او به مقدار کافی آب می‌نوشد. می‌‌توانید به کودک‌تان آب آلو،غلات آماده سبوس‌دار، میوه و سبزی بدهید تا میزان فیبرها در رژیم غذایی او افزوده شود و اجابت مزاج او به راحتی انجام شود. از دادن شیرینی و آب‌نبات به کودک خودداری کنید.

آموزش اجابت مزاج

به کودک‌تان آموزش دهید هنگامی که میل به دفع دارد، به توالت برود. برای این که اجابت مزاج کودک حالت منظمی پیدا کند می‌توانید از کودک بخواهید در یک زمان مشخص در روز، ترجیحا پس از خوردن غذا، روی کاسه توالت بنشیند. در حین این کار با پخش موسیقی یا خواندن قصه به او آرامش بدهید.
داروها:بسیاری از داروهای ملین برای درمان یبوست در کودکان در دسترس هستند. انتخاب این ملین‌ها بستگی به سن کودک و شدت یبوست دارد. در این مورد انتخاب دارو و میزان مصرف آن با پزشک  مشورت کنید.

برنامه پاداش

به کودک در صورت رعایت آموزش‌های توالت پاداش دهید. برای مثال اگر در موقع تعیین شده به توالت رفت و دفع مدفوع را انجام داد، به او چیز مورد علاقه‌اش را بدهید یا اجازه دهید کاری را که دوست دارد انجام دهد. به عنوان پاداش از غذا استفاده نکنید.در کودکان کمسن می توان با عکس برگردان یا ستاره روی یک نمودار استفاده کرد. و برای کودکان بزرگتر می‌توان از اضافه کردن نمره برای یک پاداش بزرگتر مثل بردن به مسافرت یا سینما یا پارک استفاده کرد.

اگر با این اقدامات یبوست کودک تان بهبود نیافت یا فکر می‌کنید کودکتان دچار یبوست مزمن شده است، باید به دکتر خانوادگی‌تان مراجعه کنید. یبوست گاهی ممکن است نشانه بیماری وخیم‌تری باشد.

نکات زیبایی که حتما باید بدانید

مجله آرایش .. نکات زیبایی و آرایش

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *