قبلی
بعدی

دلیل دروغگویی کودکان و نحوه برخورد با آن

صداقت داشتن در روابط از جایگاه بسیار بالایی برخوردار است؛ این صداقت بین فرزند و والدین می‌تواند یکی از اصلی‌ترین مواردی باشد که باعث اعتماد بین افراد می‌شود؛ چرا که به افراد دروغگو نمی‌توان اعتماد کرد. از عمده‌ترین رفتار‌هایی که باعث دروغ گفتن کودکان به والدین می‌شود، نداشتن اعتماد است. والدین در بیشتر موارد نمی‌دانند که در مقابل رفتار زشت کودکان چه نوع برخوردی باید بکنند و معمولا رفتار‌هایی از آن‌ها سر می‌زند که باعث رنجش کودکان از آن‌ها شده و در دراز مدت این گونه رفتار‌ها می‌تواند عدم اطمینانی بین والدین و فرزندان ایجاد کند که این عدم اطمینان خود زمینه ساز دروغ گفتن‌های بیشتر در کودکان می‌شود. پیروی از یک سری اصول برای برخورد با پدیده دروغ گفتن کودکان نیازمند یک برنامه جامع و کارشناسی شده است از این رو والدین وقتی متوجه دروغ گفتن فرزندشان می‌شوند، ابتدا باید به دنبال ریشه این گونه رفتار‌ها بوده و سپس به دنبال درمان آن باشند. در ادامه این مطلب شما را با ۱۰ روش موثر برای دور نگه داشتن کودکان از دروغگویی آشنا می‌کنیم تا با پیاده سازی آن بر روی زندگی خود بتوانید کنترل بهتر و موثرتری بر روی کودک خود داشته باشید.

دروغ برای کودک زیر ۳ سال معنا ندارد؛ زیرا آن ها نمی دانند که حوزه تفکر آن ها خصوصی است و فکر می کنند والدین می توانند ذهن آن ها را بخوانند. دروغ، مطلب یا سخنی است که با واقعیت همخوانی ندارد و معمولا کسی که دروغ می گوید آگاهانه حقیقت را تحریف می کند. اما درباره کودک، دروغ گویی را باید مطابق با سن و دوره رشدی که پشت سر می گذارد، بررسی کرد. کودک تا قبل از ۳ سالگی معنی دروغ را نمی داند و بین ۳ تا ۴ سالگی در می یابد که دیگران نمی دانند او چه فکر می کند و نمی توانند ذهنش را بخوانند.
در این سن قدرت تخیل و تصویرپردازی به اوج خود می رسد و کودک همزمان با یادگیری مهارت ها و اطلاعات جدید قدرت ذهنی خود را بالاتر می برد. در این سن داستان پردازی کودک بسیار قوی است و یاد می گیرد کار بدی را که کرده است گردن یک فرد خیالی بیندازد. او بین واقعیت و خیال، مرزی قرار نمی دهد و گاهی والدین خیال پردازی های وی را به اشتباه دروغ نام می گذارند.

علتهای دروغگویی کودکان

١-دروغ یک نوع انحراف از سلامت روانی است. بدین‌ترتیب وقتی والدین به صورت منطقی به نیازهای کودک پاسخ ندهند، کودک دروغگو می‌شود.

٢- ضعف شخصیت و مورد تحقیر واقع شدن کودک به وسیله والدین و اطرافیانش منجر به دروغگو شدن او می‌شود.

٣-وقتی از سوی والدین و اطرافیان به کودک توجه جدی نشود برای جلب توجه دیگران و والدین دروغ می‌گوید.

۴- داشتن والدین یا اطرافیان دروغگو، بدین‌ترتیب کودک از بزرگترها تقلید می‌کند.

۵- به شدت توسط والدین و اطرافیان‌شان سرکوب و تنبیه می‌شوند.

۶- والدین و اطرافیان‌شان از آنها انتظارات بیش از حد دارند، لذا کودک به خاطر ترس از انتقاد دروغ می‌گوید.

٧- از سوی والدین و اطرافیانش شخصیت وی مورد تهاجم قرار می‌گیرد، لذا برای دفاع از خود دروغ می‌گوید.

٨- بی‌توجهی والدین دربرخورد با کودکان، به‌عنوان مثال والدین گاهی به شوخی دروغ می‌گویند.

به دنبال دلیل دروغگویی فرزند خود باشید

والدین باید این نکته را در نظر داشته باشند که برخی از کودکان به خاطر مجازاتی که ممکن است بر اثر راستگویی بر آن‌ها اعمال شود و ترس از این چنین مجازاتی، وادار به دروغگویی شوند. در چنین شرایطی والدین باید روی رفتار خود توجه بیشتری داشته باشند و برای چند لحظه خودشان را جای فرزندشان قرار دهند که اگر موضوعی را راست بگویند به ضررشان تمام می‌شود و یا نه؟ معمولا کودکان با توجه به مشکلاتی که ممکن است راستگویی برایشان به وجود آورد دروغ می‌گوید. در واقع کودکان امنیت خود را در چنین خانواده هایی، در دروغ گفتن می‌بینند. پدر و مادر‌ها باید دقت کنند که رفتار پرخاشگرانه آن‌ها نه تنها می‌تواند فرزندشان را دروغگو بار بیاورد، بلکه زمینه ساز رو آوردن به انجام انواع کار‌های پر خطر از طرف آن‌ها را نیز فراهم می‌کند. سعی کنید به کودک خود اطمینان دهید که پس از راست گفتن هیچگونه خطری جسمی و روحی وی را تهدید نخواهد کرد. البته این رفتار نشانه آن نیست که کودکتان دست به هر کاری بزند، اما والدین هیچ گونه برخورد قاطعی از خود نشان ندهند. همین که والدین به کودک خود اجازه ندهند که مثل سابق از وسایل بازی خود استفاده کند، خود یک نوع تنبیه بسیار موثر است. البته در اجرای مجازات نباید زیاده روی کرد؛ چرا که ممکن است، نتیجه معکوس دهد.

صحبت کردن درباره مزایای راست گویی

یکی از روش‌های بسیار موثر برای اینکه والدین بتوانند فرزندانشان را از دروغ گفتن باز دارند؛ این است که با خواندن کتاب‌های داستانی که در مزمت افراد دروغگو نوشته شده، زشتی دروغ گفتن را به شکل داستانی برای کودک خود بازگو کنند و با این روش به او بفهمانند که دروغ گفتن می‌تواند از او یک آدم ترسو و بی‌ارزش بسازد. البته والدین می‌توانند مزایای راستگویی را نیز برایشان بازگو کنند تا کودکشان به این درک برسد که با دروغ گفتن نمی‌تواند زشتی‌های خود را بپوشانند. جالب است بدانید که برخی فیلم‌ها و حتی انیمیشن‌ها نیز در این باره تهیه شده‌اند که می‌توانند روی کودکان بسیار تاثیر گذار باشند.

از ادامه دروغگویی کودک خود جلوگیری کنید

اگر والدین احساس کنند که فرزندشان در حال دروغ گفتن است؛ بهتر است جلوی ادامه حرف‌هایش را بگیرند تا وی به دروغ پردازی خود ادامه ندهد. از یاد نبرید کودکان وقتی اقدام به دروغ گویی می‌کنند، احساس می‌کنند که شما حرف‌های دروغ‌شان را باور می‌کنید، از این رو اجازه ندهید تا آن‌ها با چنین فکر غلطی پیش بروند. البته پس از قطع کردن حرف فرزند خود سعی کنید در کمال آرامش وی را از رفتار زشتش نه در جمع بلکه در گوشه‌ای با خبر کنید و ترجیحا به او بفهمانید که با دروغ گفتن نمی‌توان زشتی‌ها و تنبلی‌ها را پوشاند. البته وقتی اعتماد بین شما و فرزندتان دوباره بر قرار شد، سعی کنید از او بپرسید تا واقعیت ماجرا را به صورت دقیق و صادقانه عنوان کند. البته به او اطمینان بدهید که اگر راستش را بگوید، مشکلی برایش پیش نمی‌آید تا وی با آرامش خاطر طعم شیرین راستگویی را بچشد.

حس باورپذیری را در فرزندتان ایجاد کنید

اگر احساس می‌کنید که فرزندتان به دروغ گفتن عادت کرده است و روش‌هایی چون؛ خواندن کتاب داستان و یا نگاه کردن انیمیشن‌های آموزنده تاثیری خاصی بر روی وی ندارند، به دنبال کم کردن امتیازات رفاهی وی باشید تا با این روش بتوانید او را تحریک کنید تا بفهمد که دروغ گفتن به ضررش تمام خواهد شد. البته برخی از بچه‌ها از اینکه مسئولیتی در خانه را بر عهده‌شان بگذارید لذت می‌برند. در چنین شرایطی سعی کنید به وی بفهمانید که اگر دروغ نگوید، در خانه از استقلال عمل بیشتری برخوردار خواهد بود. در واقع وقتی شما به کودک خود اعتماد نمی‌کنید، هیچ گونه کاری را نیز به وی نمی‌سپارید. از این رو با توضیح دادن به فرزند خود بفهمانید که وی با دروغ‌هایی که می‌گوید، اعتمادش را نزد والدین از دست داده است و اگر قصد دارد تا والدین به او اعتماد کند، حتما باید دروغ گفتن را ترک کند. شاید این روش راهی برای تحریک کردن آن‌ها باشد. در پاره‌ای از مواقع امتیازاتی را برای فرزند خود در نظر بگیرید و به وی بگویید که اگر شخصی راستگو و صادق باشد به زودی چنین امتیازی را در اختیارش قرار خواهید داد. در غیر این صورت ممکن است امکانات رفاهی‌ای که از قبل برایش فراهم کرده بودید را کاهش دهید و یا زمان استفاده از آن‌ها را کم کنید.

نکات زیبایی که حتما باید بدانید

مجله آرایش .. نکات زیبایی و آرایش

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *