قبلی
بعدی

تاریخچه برند زارا

سال ۱۹۷۵ در یکی از خیابان‌های مرکز شهر لاکرونیا در اسپانیا، آمانسیو اورتژا، نخستین فروشگاه خود را به نام زوربا تاسیس کرد. او این نام را از یک فیلم کلاسیک از سینمای یونان برگرفته بود، اما شانس خیلی با او همراه نبود و گویا فردی زودتر از او این نام را دو بلوک پایین‌تر برای بارِ خود انتخاب کرده بود. 

قبل از نصب تابلو، صاحب آن بار نزد اورتگا آمد و عنوان کرد وجود دو مغازه به نام زوربا در نزدیکی هم برای مردم گیج‌کننده خواهد بود، من هم از تو قدیمی‌تر هستم و بهتر است نام دیگری برای فروشگاه خودت انتخاب کنی.

پس اورتگا به ناچار اسم زارا را برای فروشگاهش انتخاب کرد و برای شروع، اقدام به تولید لباس‌های ارزان قیمت و مطابق مد کرد که بسیار محبوب شد و پس از موفقیت در این فروشگاه، فکرهای بزرگ‌تری به سرش زد و چیزی نگذشت که در سرتاسر اسپانیا شعبه‌های دیگری افتتاح کرد. سپس در سال ۱۹۸۰ یعنی تنها بعد از گذشت پنج‌سال کار خود را در حیطه بین‌المللی آغاز و برای نخستین بار در سال ۱۹۸۰ شعبه‌ای در پورتو واقع در پرتغال افتتاح کرد.

در ابتدای دهه ۱۹۸۰ زارا به وسیله استراتژی‌ای که مد مقطعی (instant fashion) نامید، روند طراحی و تولید و فرآیند توزیع محصولات خود را تغییر داد. زارا با استفاده از این تغییرات، برای کاهش تاخیر در تحویل و واکنش به گرایش‌های جدید مردم، به کار خود سرعت بخشید. در نتیجه این استراتژی جدید، شرکت اساس پیشرفت‌های خود را استفاده از فناوری اطلاعات و استفاده گروهی از طراحان به جای افراد قرار داد. در حوزه‌های بین‌المللی زارا روز به روز حوزه خود را گسترش می‌داد، به این شکل که در سال ۱۹۸۹ وارد ایالات متحده و پس از آن در سال ۱۹۹۰ وارد فرانسه شد،

در دهه ۹۰ نیز با افزودن مکزیک، یونان، بلژیک و سوئد، توسعه خود را تا رسیدن به رقم کنونی خود، یعنی چیزی بیش از ۷۳ کشور در جهان ادامه داد. امروزه از مهم‌ترین ویژگی‌های زارا، سرعت فوق‌العاده او در ارائه مدهای جدید است، به شکلی که فاصله تصمیم گرفتن در جهت تولید یک لباس تا آماده کردن آن، برای رقبا بین ۴ تا ۱۲ ماه طول می‌کشد، اما زارا خیلی سریع‌تر برای شناختن ذائقه مردم دست به عمل می‌زند و این مدت برایش کمتر از یک‌ماه آب می‌خورد.

یکی از دلایل این سرعت عمل در محصولات زارا، ارتباط مستقیم فروشگاه‌ها و دفاتر این برند با مردم است. هر روز سیل عظیمی از تماس‌ها و ایمیل‌ها که حاوی نظرات و درخواست‌های مختلف هستند از طرف فروشگاه‌ها به سردفتر زارا سرازیر می‌شود، همچنین گروه تحقیقات بازار بسیار فعال بوده و دائما در خیابان‌ها، کنفرانس‌ها، جشن‌ها و دانشگاه و تمام نقاط شهر، در حال بررسی و بازدید از نوع پوشش افراد و نیازها و درخواست‌های آنها هستند و اغلب به راحتی حدس می‌زنند مردم چه می‌خواهند و سپس به سرعت در مورد طراحی و انتخاب پارچه تصمیم‌گیری می‌کنند و در نهایت با کمترین اتلاف وقت، سرمایه‌گذاری شده و فرآیند برش الگو شروع می‌شود. 

سپس بخش توزیع بسیار قوی زارا در کمتر از ۷۲ ساعت لباس‌های مورد نظر را در فروشگاه‌ها روی رگال قرار می‌دهد. قابل یادآوری است که زارا در سال ۱۲هزار مدل ارائه می‌دهد و هر هفته دوبار فروشگاه‌هایش را با محصولات جدید پر می‌کند.

زارا در حال حاضر دارای ۲۱۶۹ فروشگاه در سرتاسر دنیا است و هر هفته بر تعداد این فروشگاه‌ها افزوده می‌شود.

«مد سریع» در سال‌های اخیر با اقبال خوبی مواجه بوده است. حتی افراد مشهوری مانند کیت میدلتون نیز دیگر از اینکه در لباس‌های زارا از آن‌ها عکسی گرفته شود ترسی ندارند.

مردم لباس‌های زارا را به خاطر علاقه‌ی شدید به آن‌ها نمی‌خرند، بلکه به این دلیل می‌خرند که با قیمت ۵۰ دلاری، شلوارهای زارا تقریباً هم قیمت یک وعده صبحانه‌ی دونفره در یک کافه هستند. به علاوه اگر در خرید لباس مورد علاقه‌ی خود در زارا تعلل کنید، احتمالاً آن لباس ظرف تنها چند روز آینده به فروش خواهد رفت و دیگر مشابه آن را نخواهید یافت. این «سبک مصرف» و «مد لحظه‌ای» است که مشتریان زارا را شرطی کرده است.

برخی از کارشناسان دنیای مد عقیده دارند که زارا موفقیت خود را مدیون کپی برداری از طرح‌های شرکت‌های بزرگ است. ایندیتکس این موضوع را انکار می‌کند. در ماه مارس سال ۲۰۱۲، الکساندرا جیکوب در مقاله‌ای در نیویورک تایمز نوشت که هنگام بازدید از فروشگاه زارا واقع در خیابان پنجم نیویورک، لباس‌های موجود در فروشگاه او را به یاد لباس‌های پرادا، الکساندر ونگ، بالمین و بسیاری از برندهای بالارده‌ی دیگر انداخته است. کریستین لوبوتین، ایندیتکس را به دلیل کپی برداری از طرح «کفش‌های کفی قرمز» این شرکت به دادگاه کشاند، اما نتوانست آن را محکوم کند، چرا که زارا مراقب است تا طرح‌های خود را به اندازه‌ی کافی برای فرار از قوانین کپی رایت تغییر دهد.

نکات زیبایی که حتما باید بدانید

مجله آرایش .. نکات زیبایی و آرایش

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *