قبلی
بعدی

استایل وینتیج چیست+ عکس

وینتیج به آثاری گفته می شود که مختص به زمان خاص یا فرد یا مارک خاصی باشد و از دوره انتشار آن وسیله گذشته باشد، در صورتی که آن شی در زمان گذشته بسیار باب شده و مورد استفاده و توجه همگان قرار گرفته باشد و مجدد در زمانی غیر از زمان خاص آن شیء مورد استفاده قرار بگیرد وینتیج محسوب می شود.
یعنی مثلا واکمن یک وسیله محتص به زمان گذشته است و در استفاده آن در این دوران وینتیج محسوب می شود.
لازم به ذکر است این عبارت به این معنا نیست که هر لباس دست دومی وینتیج به حساب بیاید چرا که برای اینکه یک اثر وینتیج محسوب شود باید در یک دوره خاص تولید شده و نشانه هایی مربوط به آن دوره را در خود به همراه داشته باشد.
ممکن است در میان عبارت های عتیقه یا آنتیک، رترو و وینتیج شباهت هایی به چشم بخورد ولی این سبک ها هرکدام در اصل به موضوع های متفاوتی اشاره می کنند و به هیچ عنوان با یکدیگر برابر نیستند. 

برای آنکه بتوانید راحتتر تفاوت میان این سه سبک را متوجه شوید به توضیحات زیر توجه کنید :
عتیقه یا آنتیک :
وسیله هایی که سن آن ها صد سال و بیشتر از صد سال باشند. در کل به اشیا و لباس هایی که متعلق به سال های قبل از ۱۹۲۰ می شود عتیقه یا آنتیک می گویند.
رترو :
به لباس ها و اکسسوار هایی که نشانه هایی از دوران های مشخصی از گذشته در خود داشته باشند ولی تولید آنها متعلق به زمان حال باشد رترو می گویند.
وینتیج :
به آثار و لباس ها و اکسسوار هایی که متعلق به دوره ۱۹۲۰ تا ۱۹۸۰ باشند وینتیج گفته می شود.

بسیاری از افراد وینتیج را با رترو که بسیار به هم نزدیک هستند اشتباه می گیرند ، ولی واقع رترو یا هماند وینتیج رترو ارائه محصولی با طراحی مدرن است که از المان های دوره های قدیمی در آن الهام گرفته شده است در حالی که وینتیج طراحی یا بهتر بگوییم باز آفرینی همان طراحی های قدیمیست که دیگر به آن ها توجه زیادی نشده است.

در باره این سبک می توان گفت که لایه ها و بافت های فراوانی در گذشته دارد و به نوعی نوستالژی می باشد.

لباس‌یقه دار، عینک‌های طبی گرد، کلاه، دستمال سر و هدبند از نمادهای بارز این استایل هستند. طرفداران وینتیج استایل به کیف و کفش چرمی از هر مدل و جنس دیگری بیشتر علاقه دارند، کفشهای سبک آکسفورد در دو شکل تخت و پاشنه دار و کفش‌های تخت با پاپیون‌ها و دیگر تزئینات از مدل‌های مورد علاقه آن‌هاست. جالب است بدانید که جواهرات سبک وینتیج هیچ‌گاه از مد نمی‌افتند و با بسیاری از استایل‌های دیگر هم استفاده می‌شوند و بعضی‌از آن‌ها بارها در دوره‌های مختلف دوباره ساخته می‌شوند.

بهترین توصیف برای این سبک راحتی خاطره‌انگیز است، حس خوب پوشیدن لباسی که روزی مادرتان پوشیده و یا گردنبندی که هر روز بر گردن مادربزرگتان آویخته می‌شده، استایل وینتیج را باید استایل خاطره‌بازها نامید.

لباس های vintage در واقع از ده هایی بین ۱۹۰۰ تا ۱۹۸۰ میلادی هستند که در آن دوره ها به عنوان ویژگی بارز یا مد روز مطرح بوده اند، اما بین سال های ۱۹۲۰ تا ۱۹۶۰ بیشترین تاثیر را بر شکل گیری این استایل داشت. در آن سالها یعنی حدود سال های ۱۹۲۰ تا ۱۹۲۵ راحتی و آزادی در طراحی ها بسیار بارز بوده و به همراه آن استایل  موی کوتاه و کلاه از عناصر اصلی در آن دوران بوده اند.

اما در دهه ی ۱۹۳۰  لباس های راحت  دهه ۱۹۲۰ کمی به سمت زنانه شدن سوق پیدا کردند و پیراهن و دامن در اکثر طرح ها بلند و راسته بود و خلاقیت هایی هم در آستین ها مشاهده میشد.

جنگ جهانی دوم باعث ایجاد خلاقیتی نو و بروزرسانی در وینتیج می شود و دوباره طراحی لباس ها به روال و شکل قبل باز میگردند، دامن های پرچین و پف دار با پارچه های سبک و ایجاد حجم در قسمت های سرشانه یا بازو ها، در آن دوران جواهرات براق و رنگ های شاد و جذاب کمک به سزایی در استایل وینتیج داشت.

خانم ژاکلین کندی ( Jacquline Kennedy ) را میتوان یک ویترین خوب برای این سبک عالی در آن دوران دانست.

به جرات میتوان گفت تلوزیون، سینما  و مجلات در اواسط قرن بیستم تاثیری شگرف در این سبک داشتند و در همان دوران هم مجله ای به این نام (Vingage Life ) هم منتشر میشد، که عمدتا به این سبک از زندگی می پرداخت. از همان زمان های گذشته و تولد این استایل، در طول تاریخ الهام بخش طراحان بوده و این سبک برای خود در دنیای مد احترام فراوانی بدست آورده است. از طراحان مطرحی که از این استایل در طراح هاشان الهام میگرفتند، آقای ایو سن لورن، کریستین دیور، پییر بالمین و دیگر طراحان مطرح دنیا.

اگر شما هم علاقه مند شدید به سبک وینتیج استایل به یک نکته توجه کنید که در این استایل سعی کنید از یک دهه برای طراحی های خود استفاده  نکنید به عنوان مثال اگر فقط از سبک ۱۹۲۰  استفاده کنید در نهایت یک استایل ۱۹۲۰ دارید نه vintage.

نکات زیبایی که حتما باید بدانید

مجله آرایش .. نکات زیبایی و آرایش

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *